Jak zdiagnozować dni płodne

Wiele kobiet nie ma większego problemu z rozpoznaniem u siebie dni płodnych. Można to poznać po wielu symptomach dawanych przez organizm. Już sama zmiana wyglądu i konsystencji wydzieliny z pochwy może wskazywać na dni płodne. Kobieta może nawet dokładnie wiedzieć, kiedy nastąpiła owulacja ze względu na podwyższoną temperaturę ciała i pobolewanie w okolicy któregoś z jajników. Oczywiście nie zawsze objawy te są zauważalne, dlatego też warto sięgnąć dla pewności po testy owulacyjne. Jest to najszybsza i najpewniejsza metoda na sprawdzenie dni płodnych, jeśli para planuje powiększyć swoją rodzinę.

 

Jak rozpoznać dni płodne - obserwowanie ciała i test owulacyjny

 

Ciało kobiety podczas dni płodnych daje pewne znaki, dzięki czemu kobieta wie, kiedy istnieją największe szanse na poczęcie dziecka. Trzeba pamiętać o tym, że kobieta jest płodna tylko przez określoną liczbę dni w roku, a zajście w ciążę możliwe jest jedynie podczas dni płodnych, podczas których doszło do owulacji. Oprócz obserwowania swojego ciała można również wyliczyć dni płodne na specjalnych kalkulatorach online, ale stuprocentową pewność daje test owulacyjny. Wówczas możliwe jest wykrycie stężenia hormonu LH w moczu na 24-36h przed spodziewaną owulacją. W przypadku planowania dziecka warto się wspomóc tego typu testami, gdyż są one łatwodostępne i tanie oraz można wykonać je w zaciszu swojej łazienki.

 

Objawem jajeczkowania jest zmiana temperatury ciała, jednakże w celu określenia momentu jej wzrostu, konieczne jest regularne mierzenie temperatury. Po miesiączce temperatura ciała jest normalna, a wraz z nadejściem owulacji zwiększa się. Przed jajeczkowaniem i podczas owulacji temperatura ciała podnosi się o dwie kreski i utrzymuje się aż do wystąpienia krwawienia. Niestety metoda ta nie daje stuprocentowej pewności. Temperatura ciała może bowiem podnieś się przy infekcji bądź tez podczas zwiększonej aktywności fizycznej.

 

Po czym jeszcze poznać dni płodne?

 

Objawem jajeczkowania jest zwiększenie się ilości wydzielanego śluzu. Przed owulacja staje się on przejrzysty, gęsty, lepki i ciągnie się. Zmiany widać także w szyjce macicy. Podczas dni płodnych dochodzi do podwyższenia się i otwarcia szyjki macicy, która robi się miękka. W fazie płodności szyjka macica jest morka i łatwo jest zaobserwować obecność śluzu. W przypadku niektórych kobiet pojawiają się także bóle owulacyjne w postaci kłującego bólu na dole brzucha. Objawem jajeczkowania jest także wrażliwość piersi ze względu na wzrost poziomu estrogenów. Czasami mogą pojawić się zmiany nastroju, wykwity skórne oraz plamienie okołoowulacyjne.

11 czerwca 2018

Blog

 Domowe Laboratorium

Hydrex Diagnostics Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Tomasza Zana 4

04-313 Warszawa

 

Infolinia: 801 000 977

info@domowelaboratorium.pl

 Kontakt dla mediów: media@hydrex.pl

www.domowelaboratorium.pl

TwójPrawnik

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.